Kanatlı Etinde Hasasiyet (tenderness) nasıl ölçülür?

MORS blade test on chicken

Arkansas Üniversitesi’nde Tekstür analiz cihazı kullanılarak yürütülen araştırma, kümes hayvanlarının hassasiyetini ölçmek için hızlı, doğru ve basit bir yıkıcı araç olan Meullenet-Owens Razor Shear Blade’in geliştirilmesine yardımcı oldu. Kümes hayvanı hassasiyeti, geçmişte maliyetli ve zaman alıcı duyusal değerlendirme kullanılarak değerlendirilen, müşteri kabulünde kritik bir özelliktir. Bu yöntemde, kesme / kesme testi yapmak için TA.XTplus doku analiz cihazına takılan, belirli boyutlarda son derece keskin bir bıçak kullanılır.

Bıçak dar olduğundan ve yalnızca 20 mm’ye kadar nüfuz ettiğinden, MORS testi numuneye yalnızca küçük bir kesi yaparak geleneksel alet veya insan kesim testlerinden çok daha az hasara neden olur. Tekrarlanabilirlik de optimize edilmiştir çünkü bıçak, kenar keskinliğini sağlamak için düzenli olarak – veya her testten sonra – çıkarılıp değiştirilebilir. Bıçağın denemeleri, cihazın saatte 60 ölçüm yapabildiğini gösteriyor – daha iyi bilinen aletsel kümes hayvanı test yöntemlerinden biri olan Allo-Kramer kesme testiyle elde edilebilecek sayının iki katı.

MORS bıçağının kullanımı, eski tekniklere kıyasla sonuçlar üzerindeki numune boyutu etkisi sorununu ortadan kaldırır. Yeni sistem, diğer enstrümantal yöntemler kadar güvenilir, ancak daha hızlı test ederken, insan duyusal test sonuçlarıyla daha yüksek bir korelasyon sergilediğini iddia ediyor.