Tekstür Analiz Cihazı Nedir?

Tekstür Nedir?

Bir ürünün dokunsal, görsel ve işitsel reseptörler vasıtası ile algılanabilen, her türlü mekanik, geometrik ve yüzey özellikleridir.

(ISO S492 : Duyusal Değerlendirmeler Sözlüğü)

Tekstür (Doku) analizi;  gıda, kozmetik, ilaç, yapıştırıcılar ve diğer tüketici ürünlerinin fiziksel özelliklerini ölçmek için mekanik bir testtir.

Tekstür Analiz cihazı; Bu analizleri bir yazılım aracılığı ile sayısal veriler haline dönüştürerek kullanıcının ürünün fiziksel özellikleri hakkında yorum yeteneğine sahip olmasını sağlayan cihazda Tekstür Analiz Cihazı’dır

İşletmeyi ve işleyişi etkileyen, alışkanlıkları etkileyen ve raf ömrünü ve ürünlerin tüketici kabulünü etkileyen önemli bir özelliktir.

Uyumluluğu nedeniyle, tekstür analizi, bir maddenin davranış, kopma, akma, eğilme vb. ile ilgili belirli veya çeşitli özellik veya özellikleri ölçmek için pek çok endüstride yaygınlaştı. Ölçülebilir ötesi tipik tekstür ve fiziksel özellikler şunları içerir: sertlik, yumuşaklık, gevreklik, yapışkanlık, kırılganlık, yayılabilirlik, çiğneme, sıkılık, uzayabilirlik, sürülebilirlik v.b. .

TA.XTPlus C Tekstür Analiz Cihazları ürünlerin tekstürel özelliklerini kuvvet, zaman ve mesafe verilerini, saniyede 2000 veri toplayarak tamamen entegre Exponent Connect yazılımında görüntülenebilir şekilde hesaplar. Bu güçlü ve çok yönlü tekstür analiz cihazı bilimsel doğruluk içeren, tekrarlanabilir ve tanımlanabilir tekstürel bilgilere artan ihtiyacı tamamıyla karşılar ve kayda değer bir gelişme olarak tekil-parametrelerden, çoklu-fonksiyonel bilgisayar kontrollü cihazlara kadar geniş bir yelpazedeki ölçümleri gerçekleştirir.

Daha detaylı bilgi almak için sitemizdeki blog yazılarımızı takip edebilir veya bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.