Adhesion Testing for Texture Analysis & Materials Testing

Yapışma testi nedir?
Yapışma, temas halindeki iki cismin ayrılmasına direnen kuvvettir. Yapışma testi, ürünü temas ettiği test yüzeyinden ayırmak için kuvvetleri ölçerek bir ürünün yapışkan özelliklerini ölçer. Yapışkanlık (‘Yapışkanlık’) en yaygın olarak numunenin yüzeyine bastırılan (kompresyon uygulaması) bir silindir probu ile ölçülür, ardından probu çekme kuvveti ölçülür. Bu yüzeyleri ayırma kuvveti ne kadar yüksek olursa, ürün o kadar fazla yapışkan olur. İki yüzey ayrılmadan önce probun üründen çekilmesi gereken mesafe aynı zamanda ürünün viskoelastik davranışını ve ürüne bağlı olarak “tailing” veya “stringiness” özelliğini de gösterecektir.

Ölçümün başarısı, numuneyi ondan uzaklaştırmak ve ‘geri çekmeyi’ ölçmek için tutabilme araçlarına bağlıdır. Stable Micro Systems, bir ürünün yapışkan özelliklerini başarılı bir şekilde ölçebilmek için basılı tutmak amacıyla geniş bir çözüm yelpazesine sahiptir. Operatöre, veri toplama hızını (hızlı bir testten maksimum ayrıntı toplama için 2000 pps önerilir), prob ayırma oranını, prob malzemesini ve numuneye uygulanacak kontrollü bir kuvveti kontrol etme yeteneği verilir.

Tipik bir yapışma testi sırasında ne olur?

Dahili yapışkanlığı değerlendirmek için bir test yapılabilir – bu normalde numuneden daha küçük bir yüzey alanına sahip bir silindir probu veya bıçak kullanır ve bu nedenle numuneye girer ve çekme sırasında yapışkanlık ölçülür. Yüzey yapışkanlığının ölçümü için silindir probu (daha büyük veya daha küçük) numuneye girmez, bunun yerine numunenin yüzeyine temas edecek kuvvetin seçildiği ve bir süre boyunca tutulduğu özel bir ‘yapışkan testi’ seçilir. probu geri çekmek ve yapışkanlığı ölçmek.

Bu ‘yapışkan testi’ için yapışkanlık (çekme kuvvetleri) eğrinin pozitif bölgesinde gösterilirken, normal bir ‘Başlangıca Dönüş’ testinde eğrinin negatif bölgesinde bir yapışkanlık özelliği (varsa) ölçülecektir.

Examples of adhesion tests using various attachments and probes

Yapışma testi neden yapılır?

Yapışkan özellikler, örneğin bir ürünün en çok arzu edilen özelliği olabilir. yapışkan macunlar veya bantlar, şekerleme ürünleri ve dolayısıyla bunların göze çarpan özellikleri veya bir ürün için önemli bir sorun olabilir, örn. hamur oluşturabilir ve üretimin durmasına ve ürün arızalarına neden olabilir. Bu özelliği ölçebilme yeteneği, imalatçıların bir ürünün kalitesini kontrol etmelerine veya kesinti sürelerini önlemek için üretimdeki aşamaları değerlendirmelerine olanak tanır.

Exponent yazılımında, bu özelliğin ölçümüne odaklanan ‘Yapışkan Testi’ adı verilen özel bir test mevcuttur. Test probunun numuneye seçilen bir hızda yaklaşmasını ve ardından seçilen bir süre boyunca (iki yüzey arasında iyi kontrollü bir bağın elde edilmesini sağlamak için) seçilen bir kuvvet uygulamasını sağlar. Bu süreden sonra sonda, iki yüzeyi ayırmaya yönelik kuvveti ölçmek ve bir yapışkanlık/yapışkanlık ölçüsü sağlamak için seçilen bir hızda seçilen bir mesafeye geri çekilir. Maksimum kuvvet genellikle yapışkanlığın ölçüsü olarak alınır. Eğrinin pozitif bölgesinin altındaki alan ‘Yapışma İşi’ olarak adlandırılır ve ayrılmadan önce numuneden uzaklaşan mesafe genellikle ‘uyumluluğun’ bir ölçüsü olarak kullanılır. Örneğin mozzarella peyniri ve karamellerde bu mesafeye ‘ipliklilik’ veya ‘artıklanma’ ve yapıştırıcılar ve boyalar için ‘tepeleme’ veya ‘legging’ adı verildi.

Yarı katı yapışkan numunelerin yapışkanlığının ölçümü için mevcut testler ve bir substrattan bir malzemenin soyulma özelliklerinin ilgili ölçümleri için ek seçenekler mevcuttur, örneğin:

Yapışkanlığı (adhesiveness, stickiness, tackiness) ve soyulma kuvvetini vb. ölçmek için TA.XTplus Texture Analyzer kullanarak yapışma testlerinin nasıl yapıldığını görmek için bu videoyu izleyin ve eylemdeki tipik yapışma testlerini görün: