Volscan Profiler and hair tress test samples

Saç ürünleri genellikle saçlara iyi bir “Şekil” sağlamak için pazarlanırken, aynı zamanda dalgalanmaları ve elektriklenmeyi de evcilleştirir. Bu ürünlerin etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmalıdır. Saç derisinden hem dikey hem de yanal yönlerde iyi yükselmesi olan saçlar olarak da tanımlanabilir.

Volscan Profiler’da bir kıl gövdesi ölçümü gerçekleştirmek, dinamik testin hareketini lazer ölçümüyle ve çok çeşitli dijital boyutsal ölçümlerin esnekliğini hızlı analizle birleştirir.

Volscan Profiler, Hair Tress hacmini nasıl ölçer?
Bir saç demeti  alet kolu ile alet tabanı arasında merkezi olarak desteklenebilir, böylece serbestçe asılı kalabilir. Ölçüm sırasında Volscan Profiler, numuneyi seçilen bir hızda döndürebilir (buklelerin yayılmasına neden olur), bu arada dikey olarak hareket eden lazer, yayılmış saç buklesinin dış hatlarını haritalandırır.

Ortaya çıkan 3D görüntünün hesaplamaları, bukle hazırlama veya eklenen işlemlerin bir sonucu olarak hacim ve kıvrım ölçümlerini ortaya çıkarır.

Saç özelliklerinin belirlenmesi için kullanılan hesaplamalar

Bir saç numunesinin 3 boyutlu lazerli bir sistem ile ölçülmesinin en önemli yönü, numunenin büyük kısmının hacimsel şekliyle ilgilidir ve kıvırcıklık genellikle en çok ilgi çekici kısmıdır.

• Saç numunesinin hacmi, bu parametrelerin en temelidir ve saç hacimlenmesini hızlı bir şekilde tahmin edilmesini sağlar.

• Taramanın Yüzey Alanı hesaplanır ve saçın yayılmasıyla ilişkili olduğundan daha fazla hacimli ve hareketli saçlar için daha büyük olacaktır.

• Maksimum İzdüşüm, saçın gövdesini temsil eden başka bir alan hesaplamasıdır. Bu ölçüm, doğrudan aşağıdan bakılıyormuş gibi dönerken, yayılmış saç buklesine bakar. Dönerken daha fazla yayılan saç daha büyük bir gövdeye sahiptir ve daha geniş bir izdüşüm alanını kaplar.

• Maksimum izdüşüm en büyük yarıçapı, saçın merkezi noktadan mutlak maksimum hareketini sağlayarak en uzaktaki saçı temsil eder.

• Kıvrılma, maksimum izdüşüm anahattının pürüzlülüğü kullanılarak ve matematiksel olarak düzleştirilmiş bir anahatla karşılaştırılarak hesaplanır – saç ne kadar kıvrılırsa, anahat o kadar pürüzlüdür.

Example comparison of two hair types

 

 

Manken kafalarının Volscan Profiler’da ölçülmesi de basittir ve 3D tarama, kafanın farklı bölümlerinden özelliklerin ayrılmasına izin vermek için belirli şekillerde manipüle edilebilir. Manken başı ölçümleri arasında Tüm Baş Analizi, Dikey Yarım Bölme (iki farklı tarafı karşılaştıran) ve Kuron Analizi (kron hacmi, kron yüksekliği ve kron tabanı alanı) bulunur.

Tüm Kafa Analizi: Kafa, bir bütün olarak ele alınabilir ve bu, işlem başına bir kafa numunesi kullanıldığında faydalı bir ölçüm olacaktır. Buradaki en önemli ölçüm hacimdir, ancak tepe yüksekliği (veya “kök kaldırma”) ve tepe tabanı alanı (yanal hacim) de ölçülebilir.

Dikey Yarım Bölme: Her bir taraf için ayrı işlemlere sahip bir manken kafası için, kafa, farklı işlemlerin bir sonucu olarak hacmin karşılaştırılması gibi daha fazla analiz için dikey olarak ikiye bölünebilir.

Kuron Analizi: Kuron hacmi ve taç yüksekliği, kuron analizinin iki ana örneğidir. Bununla birlikte, saç gövdesi sadece kafadan dikey bir artış değildir. Hacim kazandırıcı tedaviler aynı zamanda tepenin tabanındaki saça genişlik kazandırır, sonuç olarak, tepenin tabanındaki Dilim Alanının ölçümü, bu bölgedeki saçın yanal gövdesini gösterecektir.

Mannequin head scan illustration

 

 

Saç bakımı pazarının büyük bir kısmı, dalgalı saçların stres altında veya özellikle nemli bir ortamda, kıvrılmış saçların gün boyunca sarkmasını önleyecek ürünler sağlamaya adanmıştır. Bu iddiaları doğrulamak için kullanılan bir test “curl retention test ” dir. “curl retention”, ayarlanan zaman aralıklarında uzunluk değişikliği yüzdesi şeklinde ölçülür. Bu testte, bir saç numunesi nemlendirilir, araştırılan sabitleyici uygulanır, ardından kıvrım bir kıvırıcı etrafına sarılır ve kontrollü bir sıcaklıkta yerinde tutulur. Kuruduğunda, bukle maşasından çıkarılır ve zorlu koşullara tabi tutulur – örneğin, yüksek bir gerilime birden fazla uzatma döngüsüne maruz kalabilir veya kontrollü bir nem odasına yerleştirilebilir. Bu ölçüm geleneksel olarak manuel bir ölçümdür ve bu nedenle insan hatasına açıktır. Bununla birlikte, Volscan saç bağı tutucusunu kullanarak kıvrılma artık tutulabilir ve uzunluğu ve hacmi sonuçta elde edilen 3B taramadan ölçülebilir.

Bu işlemin bir parçası olarak bir bukle yüksek gerilme döngülerine girdiğinde, geleneksel olarak elle uygulanır. Bir teknisyen bukle ölçümünden önce bukleyi belirli sayıda uzatır. Bununla birlikte, bu adım, germe çeneleri ve bir Tekstür Analizc cihazı kullanılarak çok daha güvenilir bir teknikle değiştirilebilir ve her döngü için tam olarak aynı uzamayı uygular (manuel işlemin aksine). Bu, geleneksel manuel yöntemden kaynaklanan belirsizliği ve hatayı ortadan kaldırır.

Nem veya gerilim uygulanmadan önceki orijinal uzunluğun yüzdesi olarak kıvrılma tutulması, tarama gerçekleştirildikten sonra Volscan Profiler analizi ile gerçekleştirilebilir.

Curl retention illustration

Fiyat Teklifi İsteyiniz