Horizontal Friction System on a Texture Analyser

Statista’ya göre, küresel dişçilik pazarının 2021 yılına kadar yaklaşık 37 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor ve mevcut göstergeler, pazarın öncelikle implant sektörü tarafından ilerlemeye devam edeceğini gösteriyor. Başarısı, tıbbi teknolojiler ve implant malzemeleri alanlarındaki ilerlemeden kaynaklanmaktadır. Doku Analizi diş endüstrisinde önemli bir role sahiptir; bu makale son yıllarda diş araştırmalarından bazı örnekler içermektedir.

Tekstür Analizörü, dental ürünlerle ilgili araştırma ve geliştirme için çok yararlı bir araçtır ve hem taklit hem de temel ölçümleri gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Stable Micro Systems’in dental ürün test çözümleri arasında diş fiksatif yapışkanlığı, sakız sertliği, yapışkanlık ve kaplama gevrekliği, diş macunu kıvamı ve ekstrüde edilebilirliği ve diş ipi gerilme mukavemeti ve çok daha fazlası bulunur.

Dental Ürünlerin Nasıl Test Edilebileceğine İlişkin Örnekler – Sürtünme ve Aşınma:
Ağızda seramik yapılar kullanıldığında, genellikle dişler ile seramik parça arasında aşınma riski vardır. Boston’daki Tufts Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden bilim adamları, farklı dental seramik sistemleri kullanıldığında bu etkiyi araştırıyorlar. Disk şeklindeki numuneler reçinede tutuldu ve TA.XTplus Tekstür Analizörünü ve aşınma simülasyonu gerçekleştirmek için çoklu numune dikey sürtünme aşınma cihazını kullandılar. Emaye disklere veya seramik örneklere karşı aşındırılan mine uçlarının doğrusal ve hacimsel indirgenmesinde hiçbir farklılık bulunmadı.

Effect of different dental ceramic systems on the wear of human enamel: An in vitro study


Abrasion rig

Ortodontide, diş çapraşıklığının neden olduğu yetersiz alanı düzeltmek için diş yapısını interproksimal olarak küçültmek ve restoratif diş hekimliğinde amalgam, kompozit reçine veya porselen (diş kaplamaları) gibi çeşitli tipteki restoratif materyalleri düzeltmek veya konturlamak için sıklıkla gereklidir. Aşındırıcı şeritler modern diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle ince, esnek, tek taraflı aşındırıcı şeritlerdir ve çeşitli boyutlarda ve taşlarda mevcuttur. Yanlarını şekillendirmek için dişler arasında ileri geri hareket ettirilirler.

Aşınma Testi Donanımı (HDP / ATR), Stable Micro Systems TA.XTplus Tekstür Analiz Cihazında  bir gerilme testi sırasında bu şeritlerin seramik bir silindire kaymasından kaynaklanan kuvveti ölçerek aşındırıcı şeritlerin aşınma ve / veya sürtünme özelliklerini değerlendirmek için bir yöntem sağlamak üzere tasarlanmıştır. Daha sonra, elde edilen çoklu tepe kuvvet profillerini analiz etmek ve farklı sınıflar ve aşındırıcı şerit üreticileri arasındaki farklılıkları vurgulamak için özel hesaplamalar uygulamak için Exponent yazılımı kullanılır.

 


Typical tensile test on a Texture Analyser

Dental Ürünlerin Nasıl Test Edilebileceğine İlişkin Örnekler – Gerilim:
Diş ipi kullanımı, günlük yapıldığında ömür boyu sürecek sağlıklı diş etleri ve dişler sağlayan basit bir ağız hijyeni prosedürüdür. Uzmanlar, sağlıklı bir ağız için fırçalamak kadar vazgeçilmez olduğunu söylüyor, ancak çoğu insan bunu rahatsız buluyor ve düzenli olarak yapmıyor. Modern diş hekimliği ve dişçilik ürünleri, periodontal hastalığa neden olan plak birikmesi sorununu ele almaya başlamıştır. Farklı formülasyonların kırılma mukavemetini karşılaştırmak ve rakip örneklerle karşılaştırmak isteyen bir diş ipi üreticisi için çekme testi hızlı ve kolay bir yöntemdir.

Pürüzsüz yüzeyi nedeniyle standart gergi çenelerinde tutulması zor olan diş ipi gibi bir numune için Kendiliğinden Sıkılan Makaralı Çeneler (A / TGT) idealdir. Test sırasında numunenin sağlam bir şekilde yerinde kalmasını sağlayan kendi kendini sıkma mekanizmasını sağlamak için yay yüklü ve çapraz çentiklidirler.

Witten / Herdecke Üniversitesi’nden (Almanya) bilim adamları, yapıştırma materyallerinin çimentolu implant destekli kronların tutulması üzerindeki etkisini araştırıyorlar. Oral implant biliminin klinik çalışmalarda çok sayıda ilgi konusu ve gelişen tematik eğilimleri vardır. 2000’li yıllardan beri, dental implantolojik tedavinin odak noktası, yumuşak ve sert peri-implant dokuların fonksiyonunu, uzun vadeli stabilitesini ve estetiğini kurtaran ve sürdüren biyolojik odaklı bir terapi olmuştur.

Biyolojik güdümlü implant tedavisi alanındaki asıl ilgi alanlarından biri implant restorasyonudur ve bu konu, implant destekli protez tutulması için yeni yöntemlerin ve yapıştırma materyallerinin geliştirilmesine neden olmuştur. Hazırlandıktan sonra yapay olarak gerdirildikten sonra kronlar, bir TA.HDplus Tekstür Analiz Cihazı kullanılarak dikey olarak çıkarıldı. Elde edilen veriler, implant destekli kobalt krom kronların kumlama ve rekementasyonunun yapıştırma materyalinden bağımsız olarak tutma kuvvetinde bir azalmaya yol açtığını göstermiştir.

Influence of Luting Materials on the Retention of Cemented Implant-Supported Crowns

 


Typical tensile test on a Texture Analyser

Jamia Hamdard’dan (Hindistan) araştırmacılar, periodontoterapi için çoklu ilaç içeren bir diş eti diskinin tasarımını ve in vitro / in vivo değerlendirmelerini araştırıyorlar. Periodontitis, en yaygın ve en zorlu ilerleyici diş hastalığıdır ve dişeti şişkinliği, iltihaplanma, kanama ve genellikle 3-4 mm’lik cep oluşumuna yol açan diş kemiğinin ayrılması gibi geniş bir semptom yelpazesi sergiler.

Bu çalışma, enfeksiyonu ortadan kaldırmak, enflamasyonu engellemek, kollajen yıkımını önlemek ve alveolar kemik rejenerasyonunu desteklemek için birden fazla ilacın aynı anda verilmesi için bir diş eti diski geliştirmek ve değerlendirmek üzere yola çıkmıştır. TA.XT2 Texture Analyzer’ı, in vitro biyo-yapışma kuvvetini ve gerilme mukavemetini belirlemek için kullandılar. Bu özelleştirilmiş, non-invaziv polimerik diş eti diskinin, periodontitisin akut ve orta dereceli aşamalarını tedavi etmek için yararlı bir araç olduğu bulunmuştur.

Design and in vitro/in vivo evaluations of a multiple-drug-containing gingiva disc for periodontotherapy

 


Typical penetration test on a Texture AnalyserDental Ürünlerin Nasıl Test Edilebileceğine İlişkin Örnekler – Penetrasyon:
Hangzhou’da Zhejiang Gongshang Üniversitesi’nden araştırmacılar, yiyeceğin arka dişler arasında kilitlenmesini ve çiğneme verimliliği üzerindeki etkisini araştırıyorlar. Yiyecek parçacıkları, her çiğneme döngüsü sırasında ağız içi olarak antagonistik arka dişler arasında kilitlenir ve bu, sonraki kırılma için parçacıkların seçimini etkileyebilir, dolayısıyla çiğneme verimliliğini de etkiler. Bu çalışmanın iki amacı kilitlemenin derecesini belirlemek ve kilitleme ile çiğneme verimliliği arasındaki ilişkiyi incelemekti. Araştırmacılar TA.XTplus Tekstür Analizörünü tabaka bolus numuneleri üzerinde penetrasyon testleri gerçekleştirmek için kullandılar. Kilitleme ve çiğneme verimliliği arasındaki ilişkiler başarıyla bulundu.

Locking up of food between posterior teeth and its influence on chewing efficiency

 


Typical Adhesive test on a Texture Analyser

Dental Ürünlerin Nasıl Test Edilebileceğine İlişkin Örnekler – Yapışma:
Tüm protez kullanıcılarının yaklaşık yarısı, hem rahatlık hem de güvenle yardımcı olmak için bir yapıştırıcı kullanır. Bu pazarda, hem doku hem de yapışkan özelliklerinin standartlarını korumak önemlidir. Aksi takdirde, müşteriler en iyi ihtimalle rahatsız olurlar veya protezlerin tutulması için yapıştırıcıya güvenirlerse, yapıştırıcının başarısız olması durumunda gün içinde takılmayan protezlerin utançları ile karşı karşıya kalırlar. Stable Micro Systems, protez yapıştırıcılarının performansını değerlendirmek için çok çeşitli test teknikleri sunar. Herhangi bir yapışkan ürünü test etmenin en iyi yolu, kullanım koşullarını olabildiğince yakından kopyalamaktır. Her durumda, eğer yapışkan çok kuvvetliyse, tüketici çıkarmayı çok rahatsız edici bulacaktır. Tersine, zayıf bir yapışkan gereksizdir ve tekrar kullanımı görmez.

Toz bazlı yapıştırıcılar, protezin iç kısmına ince bir pudra tabakası çalkalanarak ve birkaç saniye ısırılarak diş etine bastırılarak kullanılır. Toz yapıştırıcı, düz bir yüzey üzerinde düz bir sonda kullanılarak, probu yüzeyden uzağa doğru çekerek standart bir yapışkan testine çok uygundur. Bu durumda, ortam nemli olmalı ve tutma süresini sabit tutarken hedef tüketici grubunun ısırma basınçlarının aralığını temsil etmek için bir dizi basınç test edilmelidir.Uygun malzemeler varsa, daha yumuşak bir sakızdan yapılmış bir alt tabaka benzeri malzeme kullanılabilir. Probu geri çekerken maksimum kuvvet, protezi doğrudan damaktan uzağa çekmek için gereken kuvvete karşılık gelir. Bu, özellikle yapışkan yiyecekler yiyen ve yemek sırasında takma dişin çekildiğini fark eden tüketiciler için önemlidir.

Yapıştırıcılar yalnızca ince bir tabaka halinde uygulandığında iyi sonuç verir. Sonuç olarak, ürünün tüpten çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Ürün, macunun serbestçe tükenmesini önleyecek kadar yüksek, ancak yaşlı bir müşterinin ürünü yardım almadan kullanabileceği kadar düşük bir kuvvetle kontrollü bir şekilde ekstrüzyon yapmalıdır.Son olarak, yapışkan astar şeritleri de optimum tutuş sağlamanın zorluğuyla karşı karşıyadır. güç. Bunlar nemlendirilir ve protez yüzeyine yatırılır, yine ağızdan basınç uygulanarak yerine sabitlenir.

Stable Micro Systems’in Çoklu İndeksleme Plakası, şerit yapıştırıcılar için mükemmel bir test çözümü sunar. Bu plaka, bir kubbeli prob kullanılarak tek bir numune (veya on daha küçük numune) üzerinde on ayrı yapışkan bant testinin yapılmasına izin verir. Toz testinde olduğu gibi, yapıştırıcının ağzın çatısına yapışması için az miktarda suya dayandığından, bu test sırasında nem seviyesi sabit tutulmalıdır.

Otago Üniversitesi’nden (NZ) bilim adamları, TA.HDplus Tekstür Analiz Cihazını kullanarak porselenin mine ve dentine bağlanma mukavemetinin belirlenmesi için gerilme testi yaptılar. Geleneksel yüksek hızlı döner kavite hazırlama yöntemlerinin ek hasara neden olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, hem mine ve dentinin bağlanma gücüne hem de aşındırmanın etkisine bakarak rotasyon yerine ultrasonik aletler kullanılarak preparatların bağlanması üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Ultrasonik hazırlığın, döner hazırlığa göre daha büyük bir bağ gücü ürettiği bulunmuştur.

Bonding strengths to porcelain: An in vitro study of ultrasonic and conventional tooth preparation and etching

Sizlerde daha detaylı bilgi ve fiyat teklifleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Fiyat Teklifi İsteyiniz