Delinme/penetrasyon testi nedir?
Bir penetrasyon/delinme testinde, test numunesine nüfuz etmek için bir sonda yapılır ve belirli bir süre içinde belirli bir penetrasyon derinliğini veya penetrasyon derinliğini elde etmek için gerekli kuvvet, tanımlanmış koşullar altında ölçülür ve örn.hardness, firmness, toughness.

Her iki test ilkesi de numunede geri döndürülemez bir değişikliğe neden olur ve araştırılan numunenin kullanımda olan probun temas alanından daha geniş bir alana sahip olduğunu varsayar; prob temas alanından daha küçük bir numune, sıkıştırma ilkelerini üstlenir.

Kuvvet okuması ne kadar yüksekse (veya penetrasyon derinliği ne kadar küçükse – sabit kuvvetle ölçülüyorsa), malzeme o kadar dirençlidir.
Kullanılan prob numunenin yüzeyinden daha küçük bir çapa sahiptir, genellikle silindirler (2mm-10mm çapında), koniler, küresel problar veya iğne problar kullanır.

Numune yüzeyinin düz olmadığı veya numunenin aşırı ince olduğu durumlarda küresel problar önerilir.

Kopma kuvvetinin değerlendirilmesi için küçük delinme probları önerilir. Delinme/delme, kendini desteklemeyen veya bir kap içinde bulunan ürünler için uygun bir testtir.

Penetration testing of various samples using hemispherical and cylinder probes

Kuvvet kapasitesi sınırlıysa, bazen sert bir ürünü test etmenin tek olası yolu penetrasyon olabilir.

Testing samples using needle and cylinder probes

Birden fazla yapı ürününün testi için küçük delinme/sızma probları önerilir, örn. deri/kabuk/kaplamaları ölçmek ve alttaki malzemeyi test etmeye devam etmek

Çalıştırma kuvvetini değerlendirirken bir parmağı taklit etmek için yarım küre problar önerilir.

Doğal (meyve, sebze, et) veya tasarlanmış(marmelat, evcil hayvan maması, şekerleme) nedeniyle değişken yapıya sahip ürünler için bir testte çoklu penetrasyon problarının kullanılması önerilir.

Delinme/penetrasyon testi sırasında ne olur? izleyelim :